Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Home Page  Accueil  WWF5 Ana Sayfa 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa
 

Su Kütüphanesi Açıldı

Mart 2009’da yapılan 5.Dünya Su Forumu sonrası Final raporu, Değerlendirme Raporu gibi basılı ürünler hazırladık. Bu eserleri basım, dağıtım ve web sitemiz yoluyla sizlerle paylaştık. Bütün bu verileri kullanarak katılımcılarımız için “Su Kütüphanesi” oluşturmaya karar verdik. Sizlerin kolay kullanımı için en iyi olanakları oluşturarak www.waterchannel.org. (devamı…)

2010 yılı Dünya Su Günü

Saygıdeğer Su Dostları,

Geçtiğimiz Mart ayında düzenlediğimiz 5. Dünya Su Forumu’ndan bu yana geçen bir yıllık süre, bizim için çok yoğun ve verimli bir dönem oldu. Bu dönem zarfında 5. Dünya Su Forumu Sekretaryası olarak, Türkiye Su Enstitüsü’nün kurulması ve yaklaşmakta olan 2011 İstanbul Su Forumu için yaptığımız hazırlık faaliyetlerinin yanı sıra, bir dizi Forum raporunun hazırlanması için çalışmalarda bulunduk. Bugün, hazırladığımız bu raporların web sitemizde online olarak mevcut olduğunu duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Sitemizin Kütüphane bölümündeki bu raporlara erişebilir ve diğer gelişmeleri websitemizden takip edebilirsiniz.

Bu vesile ile 2010 yılının BM Dünya Su Günü’nü de kutlamak isteriz. Geçtiğimiz senenin Dünya Su Günü teması olan “Sınıraşan Sular” konusu 5. Dünya Su Forumu’nda geniş yer alarak, Forum’un en sıcak konularından biri olmuştu. Bu senenin teması olarak seçilen “Sağlıklı bir Dünya için Temiz Su” konusunda da verimli tartışmaların gerçekleştirileceğini ve böylelikle su kalitesi konusunda küresel bir farkındalığın yaratılmasının sağlanacağını umuyoruz.

Bir sonraki Forum’a kadar, 5. Dünya Su Forumu ile yaratılan sinerjinin devam ederek, Forum’un ana mesajları ve taahhütleri doğrultusunda sürdürülebilir çözümlerin oluşturulmasına ve somut eylemlerin gerçekleştirilmesine yol açmasını içtenlikle ümit ediyoruz.

Hepinizle 2011 yılında İstanbul’da ve 2012 yılında Marsilya’da düzenlenecek bir sonraki Dünya Su Forumu’nda tekrar görüşmek dileğiyle.

Saygılarımızla,

5. Dünya Su Forumu’nun sonuçları 2009 Stockholm Dünya Su Haftası’nda düzenlenen yan etkinlikte tanıtıldı

Dünya Su Konseyi ve 5. Dünya Su Forumu Sekretaryası tarafından ortaklaşa düzenlenen “5. Dünya Su Forumu ve Ötesi” konulu yan etkinlikte, Forum’un ana sonuçları ile fikir birliği sağlanan başlıca konular katılımcılarla paylaşılmış ve Forum ertesinde yayınlanan Final Raporu, Değerlendirme Raporu, Küresel Su Çerçevesi Raporu (Global Water Framework) ve yılsonundan önce yayınlanacak olan Sentez Raporu’nun içeriği hakkında özet bilgi veren “Glimpses from the Synthesis Report” başlıklı doküman tanıtılmıştır. devamı...

 

 

5. Dünya Su Forumu: Dünyanın En Büyük Su Zirvesi

Dünya Su Forumu, su sorunlarına çözüm bulmak için, küresel işbirliğine doğru atılmış en önemli adımlardan biridir. Forum, su topluluğunun, bakanların, yerel yöneticilerin, parlamenterlerin, bilim adamlarının ve sivil toplum örgütlerinin biraraya gelmesini, birbirleri arasında bağ kurulmasını, tartışma ortamı yaratılmasını ve su güvenliği sağlamaya yönelik çözümler bulunmasını amaçlamaktadır. Zira, Su Forumu'nun ana hedefi; su konusunu siyasi gündemin üst sıralarına taşımaktır.

Dünya Su Konseyi tarafından her 3 yılda bir, ev sahibi ülkenin yetkilileri ile sıkı işbirliği yaparak düzenlenmektedir.

5. Dünya Su Forumu ise 16 - 22 Mart 2009 tarihleri arasında İstanbul'da başarıyla düzenlenmiştir.

Rakamlarla Forum

192 ülkeden toplam 33.058 kişi Forum’a katılım gösterdi. Bu 33.058 kişi arasında bulunanlar şu şekilde sıralanabilir:                      

  • Devlet Başkanları Zirvesi için bir araya gelen 9 prens, cumhurbaşkanı ve Başbakan ile 3 Uluslararası Kuruluş’un Genel Sekreteri/Direktörü
  • 84 Bakan ve 19 Müsteşar
  • Hükümetlerarası Kuruluşlardan 14 üst düzey temsilci
  • 250 parlamenter ve 59’u belediye başkanı olmak üzere 200 yerel idareciler                                  
  • 3. Dünya Çocuk Su Forumu için 21 ülkeden 135 çocuk bir araya geldi
  • 200’den fazla genç Dünya Gençlik Su Forumu’na katıldı
  • Forum 1027 akredite gazeteci Forum’u takip etti
  • 2671 kişi Su Fuarı’nı, 6269 kişi Su Sergisi’ni ziyaret etti

Gündem: Forum İnternet Kaynakları

Forum Döküman ve Görselleri CMS'te!

Dünya'nın su sorunları üzerine 100'den fazla oturum, yan etkinlik, saatler süren tartışmalar, fikir birliğine varılan konular ve sonunda imzalanan belgelerle dolu 5.Dünya Su Forumu geride kaldı. 2 seneyi aşan bir hazırlık sürecinden sonra sadece 1 hafta süren Forumun çıktıları bundan sonra birçok uluslararası toplantıya temel teşkil edecektir.

Forum dökümanlarına, fotoğraflara ve Forum Haftası basın bültenlerine CMS'ten kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

  

 
     

6th World Water Forum


   IISD 5.Dünya Su
    Forumu Bültenleri


Bülten

Dikkat!
WWF kısaltması, uluslararası "WWF-World Wide Fund for Nature" Kuruluşunun tescilli kısaltması olup, "World Water Forum" için kesinlikle kullanılmaması gerekir.