Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  + Preparatory Process  + Processus préparatoire  Hazırlık Süreçleri 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Hazırlık Toplantıları
Katılın!
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa > Hazırlık Süreçleri
 

Hazırlık Süreci

5. Forum başlangıç toplantısı, 2009 yılında yapılacak olan Forum’a kadar ki iki yıllık süreyi başlatmış oldu. Bu iki yıllık süre içinde çeşitli hazırlık aşamaları ve etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu başlangıç toplantısı, yaklaşık 300 katılımcıyı bir araya getirerek, bir sonraki Forum’da yer alacak tematik öncelikler konusunda öneride bulunma olanağı sağladı.

5. Forum organizasyonunda mümkün olduğunca verimli olmak için, WWC ve Türkiye, 5. Forum Uluslararası Yönlendirme Komitesi (UYK) çalışmalarının, Program Komitesi, Siyasi Süreç Komitesi ve İletişim Komitesi diye isimlendirilen üç Komite tarafından desteklenmesine karar verdi. Her birine eşit kendini ifade şansı verilecek ve bu gruplar bir yapbozun parçaları gibi beraber çalışarak, Forum’u sağlam bir şekilde oluşturmak amacıyla Forum’un belirli konuları hakkında UYK’ya tavsiyelerde bulunacaklardır. Bu geliştirilen işbirliği ve paylaşılan sorumlulukların iki yılsonunda verimli, benzersiz ve su konusunun gelişmesine daha da destek olacak, her çeşit öneriyle kaynaşmış bir organizasyon olarak sonuç vermesi ümit ediliyor.

 

UYK Özetleri

Uluslararası Yönlendirme Komitesinin ilk toplantısı, 19–20 Mayıs 2007

19 & 20 Mayıs 2007 tarihinde yapılan 5. Forum’un Uluslararası Yönlendirme Komitesinin açılış toplantısı, “Birleştirme” kavramını göz önünde tutarak, bir sonraki Forum için tematik unsurları tanımlama konusunda çok ilerleme kaydetti.

İkinci UYK toplantısı, 12 Ağustos 2007

UYK, 12 Ağustos’ta Dünya Su Haftası etkinliği kapsamında Stockholm’de bir araya gelerek, 5. Forum organizasyonuyla ilgili olarak özellikle tematik, programsal, siyasi ve iletişim konularında verimli bir toplantı yaptı. Özellikle, parlamenterler, yerel otoriteler ve yönetimleri bir masanın etrafında toplayarak ve farklı sektörlerden bakanlar ve hatta Devlet başkanlarını bu sürece dahil ederek siyasi etkiyi artırma konusuna ağırlık verildi. 

Üçüncü UYK toplantısı, 6 Kasım 2007

5. Dünya Su Forumu Uluslararası Yönlendirme Komitesinin 3. toplantısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıda ortaya çıkan yeni fikirler; bir yazı komitesi kurulması, bir sonraki yılın başında hazırlanmaya başlanacak olan duyuru mecmuası için yapılacaklar, Forum kayıt ücretlerinin çeşitleri ve miktarlarının belirlenmesi, müzakere edilen su yönetimi için bir bakanlık gündeminin oluşturulması. Ayrıca UYK'nın dört üyesi;  M. Bzioui, B. Braga, S. Algan ve D. Altınbilek’i bölgesel süreçleri yönetmekle ve komiteler bünyesinde bu süreçleri koordine etmekle görevlendirdi. Bu karar beraberinde Forum’u daha geniş bir ölçeğe ulaştırmak için bu kişilere “Forum Elçileri” denmesi fikrini de getirdi. UYK ,”Yeşil Forum”u da tartıştı ve çevreyle dost bir Forum gerçekleştirme kararını aldı, örneğin; bilinçli davranışlarla atıkları azaltmak ya da karbon emilimine karşı bir ortaklık oluşturmak.