Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  + Political Process  Processus politique  Siyasi Süreç 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Heads of State
Ministers
Parliamentarians
Yerel Yönetimler
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa > Siyasi Süreç
 

Siyasi Süreç

Forum’un siyasi programının amacı, su konularına olumlu ve etkin politikalar geliştirilmesinin aciliyetini vurgulayacak bir anlayış geliştirmek için sadece su, çevre, tarım ya da enerji alanlarından değil aynı zamanda finans ve diğer alanlardan da siyasetçileri ve seçilmiş yetkilileri bir araya getirmektir. 

Meksika’daki 4. Forum sırasında edinilen deneyimler ışığında, İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 5. Dünya Su Forumu’nun siyasi süreci birbirine bağlı üç siyasi grup içerecektir; ulusal hükümetler, yerel otoriteler ve seçilmiş parlamenterler.

Süreç, mümkün olduğunca Forum’un bölgesel ve tematik çerçevelerine ve süreçlerine doğrudan bağlı olacak ve onlardan beslenecektir. Siyasi gruplar, önemli konularda fikir beyan etmeli ve eylemler konusunda öneri ve tavsiyelerde bulunmalıdır. Süreç, yerel ve bölgesel verilere bağlı olduğu için, Forum’dan önceki iki yıl boyunca sürdürülen bölgesel etkinlikler mümkün olduğunca, eyleme yönelik katkılar sağlayacak olan yerel siyasi temsilcilere de yer verir.

Dünya Su Konseyi ve Türk Hükümeti tarafından organize edilen bölgesel faaliyetlere ek olarak yapılan bölgesel faaliyetlerin örnekleri; Aralık 2007’de Beppu, Japonya’da düzenlenen Asya-Pasifik Su Forumu ve Zirvesi, Mart 2008’de Umman Muscat’da gerçekleştirilecek olan  G-77 (+Çin) Su Kaynakları Yönetimi konulu Bakanlar Forumu, Haziran 2008’de Etiyopya Addis Ababa’da gerçekleştirilecek olan Afrika Su Zirvesi. Bütün bu önemli Forumlar, Forum Sürecinde gerçekleştirilecek olan dört HazKom katkı sağlayacak ve bunların sonuçları 5. Dünya Su Forumu’nda tavsiye ve öneri olarak ortaya konacaktır. 

İki hazırlık toplantısı 5. Forum’un planını ve siyasi sürecini organize etmeye yardımcı olacaktır:

  • “Beyin Fırtınası Oturumu” 19-21 Kasım tarihleri arasında 2 gün boyunca Marsilya, Fransa’da gerçekleştirildi. Bu oturum, Forum’un hedefleri ve süreci hakkında ve aynı zamanda Forum’un nasıl bir sonuç elde edeceği ile ilgili öngörülerde bulunmak için mevcut ve önceki hükümet liderlerine açık yapıldı. 
  • Bu oturumdan çıkan fikirler daha sonra Ocak 2008’de gerçekleştirilecek olan bir “Odak Grup “ toplantısında, 5. Dünya Su Forumu’na ulusal hükümet, yerel yetkili ve parlamenter olarak katılması olası olanlarla birlikte test edilmiş olacaktır. Katılımcılar, Beyin Fırtınası Oturumunda ortaya çıkan fikirlerle ilgili olarak kendi siyasi görüşlerini sunacak ve önerilen yol haritalarıyla ilgili geri bildirimde bulunacaktır. 

Bu toplantı, 5. Dünya Su Forumu düzenleyicilerine, somut materyallerle, Forum’la ilgili olarak çıkarım yapma olanağı verir. Odak Grup-Bölgesel Zirve-HazKom organizasyonları daha iyi bir siyasi süreç oluşturmak için güçlü yorumlar otaya koyacak ve yeni iş ortaklıkları ile 5. Forum’un temasında olduğu gibi “Farklılıkları Birleştirecektir”.

 

 

     

İlgili Sayfalar

Yerel Yönetimler Süreci