Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  + Regional Process  Processus régional  Bölgesel Süreç 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Afrika
Bölgesel Çalışmalar- Amerika
Bölgesel Çalışmalar- Asya Pasifik
Bölgesel Çalışmalar - Avrupa
Bölgesel Çalışmalar
Regional Process - MENA/Arab Countries
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa > Bölgesel Süreç
 

Bölgesel Süreç

 

Neden?

Belli bir bölgesel hazırlık süreci Forum’un başarısı için çok önemlidir çünkü, su sorunları bölgeden bölgeye değişiklikler göstermektedir. Aynı zamanda Forum’un tematik çerçevesiyle ilgili sorunlar her bölge için aynı derecede önem taşımayabilir. Birçok bölgede zorluklar karşılaştırılabilir nitelikte olsa da, bu zorluklara yönelik çözümler yerel anlamda tanımlanmalıdır: su hala yerel bir meseledir ve öyle olmaya devam edecektir. Bölgesel süreçler de dünya genelinde su için harekete geçilmesini sağlayacak ve bu harekete katkıda bulunacaklardır. 

Hedefler

Bölgesel sürecin amacı bölgedeki aktörleri seferber ederek Forum’a bölgelerden gelecek belli katkıların gerçekleşmesini sağlamak, tematik sürece konuyla ilgili bölgelerin görüşlerini dahil ederek uygun bakış açıları kazandırmak ve bölgedeki politik unsurları harekete geçirerek Forum’un politik süreçlerine katkıda bulunmaktır. 

Uygulamalar

Forum’a bölgesel katkılar 4 “kıta” bazlı bölgede yani, Afrika, Asya-Pasifik, Avrupa ve Akdeniz-Ortadoğu ile Türkiye çevresindeki özel bölgede uygulamaya konacaktır. Bu bölgelerin kendi içlerindeki farklar hesaba katıldığında alt-bölgesel faaliyetlerin gereği anlaşılacaktır.

Her bölge için “Bölgesel Koordinatörler” seçilecektir. “Bölgeler ve Bölgesel Koordinatörler Taslak Listesi” aşağıda verilmiştir.

Bölge

Organizasyon

İletişim

AfrikaAMCOW, Afrika Kalkınma BankasıAdrian Rakatobe veya
Tefera Woudeneh
Güney ve Kuzey AmerikaANEASRoberto Olivares
Asya-PasifikAsya Pasifik Su ForumuTaeko Yokota
AvrupaAvrupa Su Ortaklığı Harro Riedstra
Özel Altbölgeler
Türkiye içi ve çevresiDSI (Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye)Hamza Özgüler
AkdenizAkdeniz Su EnstitüsüHachmi Kennou
MENA/Arap ÜlkeleriArap Su KonseyiSafwat Abdel Dayem

 

Diğer süreçlerle etkileşim

Bölgesel süreç Program Komitesi tarafından geliştirilen ve Forum’un amacını, konularını ve konu başlıklarını belirleyen Forum program çerçevesine uygun bir şekilde uygulanacaktır. Aynı şekilde politik süreçlerle de iyi koordinasyon sağlanacaktır. Bu nedenle bölgesel süreçler bölgelerdeki Bakanlarca da desteklenmektedir. Politik sürecin ön görülen ürünü bir faaliyet planıdır ve bölgedeki Bakanların da bu plana destek vermeleri gerekmektedir.

 

 

     

Bölgesel Çalışmalar

Afrika

Güney-Kuzey Amerika

Asya-Pasifik

Avrupa

Türkiye içi/çevresi: Türkiye - Ürdün- Saraybosna - Üsküp - Bişkek