Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Kyoto Prize  Prix de Kyoto  Kyoto Ödülü 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Başbakanlık Ödülü
Kyoto Ödülü
Kral II. Hassan Ödülü
Compromiso Mexico
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Ödüller > Kyoto Ödülü
 

Kyoto Dünya Su Büyük Ödülü

Mart 2003’te Japonya’da düzenlenen 3. Dünya Su Forumu'nda bir 'Dünya Su Ödülü' belirlenerek dünya suyunun geleceğinde daha başarılı çalışmalar yapılmasına katkı sağlanması amaçlandı. Forum sırasında Dünya Su Konseyi ve Kyoto Uluslararası Soroptimist ile beraber “Kyoto Dünya Su Büyük Ödülü” belirlendi.

Her üç yılda bir farklı bir ülkede düzenlenen Forum'un kapanış seremonisinde 3 milyon Japon Yeni (25 bin USD) değerindeki ödül, sahibini bulacak.  

İlk olarak Mart 2006'da Meksika'da yapılan 4. Dünya Su Forumu'nda takdim edilen ödüle 30 aday arasından sivil toplum kuruluşu Gram Vikas değer görüldü. 

İkincisi 5. Dünya Su Forumu'nda verilecek Kyoto Ödülü için başvurular 31 Ekim 2008 tarihine kadar devam edecek. Kazanan birey ya da örgüt, ödül parası olan 3 milyon Japon Yeni'ni (25 bin USD) çalışmaları için kullanmalıdır. Başvurular, Sanal Buluşma Alanı (VMS) üzerinden gerçekleştirilebilir.

Ödül parası kazananlar veya kazanan organizasyonlarca kazanan uygulama veya benzerlerinin devamında kullanılmalıdır. Fonların kullanım amacı ödül töreni esnasında duyurulmalıdır.

Kyoto’da yapılan 3. Dünya Su Forumunun katılımcıları Kyoto’nun yaşayan organizmasına su kaynaklarını temizlemek amacıyla dahil oldular.Fotoğraf: David Bouchen (www.davidboucherie.com)

Amaç:

Ödülün amacı; bölgelerin ve toplumların kritik su ihtiyaçlarına karşılık gelen halk desteğini almış çalışmalar, faaliyetler yürüten birey veya organizasyonları onurlandırmaktır.

Finalistler:

30 kişi (her bir organizasyondan bir kişi) Mart 2006’da Meksika’da, 4. Dünya Su Forumuna katılmak için davet edildiler. Bunların arasından 10 finalist uluslararası değerlendirme panelinde faaliyetlerini sundular ve bu tür faaliyetlere ilgi oluşturmak ve başka konularla genişletmek amacıyla forum katılımcılarıyla tecrübelerini paylaştılar.

 

Ödül 22 Mart 2006’da 4. Dünya Su Forumunun Kapanış Töreninde kazanana takdim edildi. Bir sonraki ödül, Mart 2009 tarihinde İstanbul'da 5. Dünya Su Forumu işbirliğinde verilecektir.

 

 

 

     

İletişim

Ödül Sekreteryası :

Colin Herron

Tel: +33 4 91 99 41 00