Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  2003 Prize Winners  Lauréats 2003 du Prix  2003 Prize Winners 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Başbakanlık Ödülü
Kyoto Ödülü
Kral II. Hassan Ödülü
Compromiso Mexico
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Ödüller  > Kral II. Hassan Ödülü > 2003 Prize Winners
 

2003 Ödülünü Kazananlar

2003 yılı II. Hassan Dünya Su Büyük Ödülünün açılış oturumunda ödül kazananlar:

Dr. Jerson KELMAN

Brezilya’nın “Agencia Nacional de Aguas” kurumunun Yönetici Başkanı ve

Dr. Mahmoud ABU-ZEID

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı.

Su ile ilgili büyük başarıları ve su kaynaklarını geliştirme yönetimine yapmış oldukları katkılardan dolayı onurlandırıldılar.

Dr. Jerson KELMAN’ın Başarıları:


Dr. Jerson KELMAN, doktora derecesini Colorado Devlet Üniversitesi su kaynakları bölümünden, mühendislik derecesini de Rio de Janerio Federal Üniversitesinden aldı.

Üniversitesi hocası olarak pek çok bilimsel araştırma yaptı ve hidroloji ve su planlaması alanında pek çok matematiksel model geliştirdi. Elektrik enerjisi araştırma merkezi üyeliği yaptı.

Bütünleşik Su Kaynakları Yönetim Sistemi için yasal ve kurumsal çatıların birleşmesini sağladı.

Brezilya Devlet Başkanı, Dr. KELMAN’ı Ulusal Su Kurumunun kurulması ve 2001’den itibaren ilk başkanı olması için görevlendirdi.

Dr. KELMAN; sulama hidroelektrik enerjisi ve kanalizasyon alanlarında kurumsal düzen ve politikalar geliştirmek için Nehir Havzası Onarım Programını geliştirdi.

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki kentlerinde kuraklığı azaltma mücadelesi programı olan PROAGUA’nın yönetim kurulu üyesidir.

Dr. Mahmoud ABU-ZEID’in Başarıları:

Dr. Mahmoud ABU-ZEID dünya çapında bir su lideridir. Kahire ve Kaliforniya üniversitelerinde iyi bir mühendislik derecesi almıştır. Üniversitede okutmanlıktan, araştırmacı mühendisliğe, Ulusal Su Araştırma Merkezi Başkanlığından, Müdürlüğe, Genel Müdürlüğe kadar çeşitli alanlarda görev yapmıştır. 1997’den bu yana Kamu işleri ve Su Kaynakları Bakanlığı ile Mısır Sulama ve Su Kaynakları Bakanlığı gibi yüksek mevkili görevlerde bulunmuştur.

Su kaynakları, sulama, kanalizasyon, kaynak suyu ve çevre konulu dergilerde yüzlerce araştırma ve makaleleri yayınlanmıştır.

Nil nehri yatağı ve Ortadoğu’daki sular hakkında yaptığı öncü araştırma çalışmasıyla, sınır ötesi suyu ve çatışmayı önleme konularında pratik fikirler geliştirilmesine katkıda bulunmuştur.

UNESCO-IHP, ICID, IWRA gibi pek çok kuruluşta görev yapmış ve son olarak Dünya Su Konseyinin üç kurucu üyesinden bir olmuştur.

Dr. ABU-ZEID’in su alanındaki önemli katkıları sadece kendi ülkesi Mısır’ı değil, aynı zamanda Orta-Doğu ve Afrika’yı da içermektedir.

 

 

     

İletişim

Melanie Giard
Dünya Su Konseyi
Ödül Sekreteryası

Tel: +33 4 91 99 41 00
Fax: +33 4 91 99 41 01