Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  APWF  APWF  APWS 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Hazırlık Toplantıları
Katılın!
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Hazırlık Süreçleri  > Hazırlık Toplantıları > APWS
 

Hazırlık Toplantıları

 

3-4 Aralık: Asya-Pasifik Su Zirvesi

1. Asya-Pasifik Su Zirvesi 3-4 Aralık 2007 tarihlerinde Japonya’nın Oita, Beppu kentinde Asya-Pasifik bölgesinden karar mercilerinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Japonya eski Başbakanı Yoshiro Mori’nin Başkanlığında ve Asya-Pasifik Su Forumu Yönetim Kurulu’nun işbirliğiyle gerçekleştirilen zirvede 50 ülkeden gelen temsilciler “Su Güvenliği: Liderlik ve Sorumluluk” ana teması altında görüş alışverişinde bulunarak  "Beppu'dan Mesaj" (PDF, 141KB) belgesini oluşturmuşlardır.

WWC ve 5. Dünya Su Forumu da expo fuar alanında yerlerini almış, 5. Forum’un hazırlık sürecinin ve Asya-Pasifik bölgesinin olası katkılarının anlatıldığı açık bir etkinlik düzenlemiştir. Zirveden çıkan metinlerde Forum’un politik süreciyle eşleştirilebilecek noktalar bulunması ve diğer bölgelerde gelecek aylarda gerçekleştirilecek etkinlikler için örnek teşkil etmesi gereği üzerinde durulmuştur.

Dünya Su Konseyi Başkanı Sayın Fauchon ve Çevre Bakanlığından Prof. Akça, Zirve katılımcılarına kapanış toplantısında bir konuşma yapmışlar ve herkesi suyu öncelikli bir konu haline getirmek için İstanbul Forumu’na davet etmişlerdir.  (Sn. Fauchon'un konuşması; Prof. Akça'nın konuşması)

Daha fazla bilgi için Başkan’ın Özetine  (PDF, 26 KB) ve APWF web sitesindeki diğer metinlere bakınız. (http://www.apwf.org/)