Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Regional Process - Europe  Processus régional - Europe  Bölgesel Çalışmalar - Avrupa 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Afrika
Bölgesel Çalışmalar- Amerika
Bölgesel Çalışmalar- Asya Pasifik
Bölgesel Çalışmalar - Avrupa
Bölgesel Çalışmalar
Regional Process - MENA/Arab Countries
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Bölgesel Süreç > Bölgesel Çalışmalar - Avrupa
 

Bölgesel Çalışmalar - Avrupa

ABS'ye Katkıda Bulunun

Avrupa Bölgesel Süreci (ABS) size katılım için birçok fırsat sunuyor! Bölgesel Dökümanın yazılmasına ve İstanbul'da düzenlenecek Bölgesel Oturumun organizasyonuna yapacağınız katkılar bizim için çok değerli. Aşağıdaki metinden süreç hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilir ve yandaki sütundan da ayrıntılı planlama dökümanını inceleyerek katkıda bulunmaya başlayabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi için European Water Partnership (Avrupa Su Ortaklığı)'dan  Harro Riedstra ve Lucilla Minelli ile direk temasa geçebilirsiniz.


Avrupa Bölgesel Süreci'ne Genel Bir Bakış


Avrupa Bölgesel Süreci, özellikle de Doğu ve Güney Avrupa ülkelerinden girdi almaya odaklanarak ve Avrupa’nın tamamından paydaşlara ulaşmayı amaçlayarak olabildiğince kapsamlı olmayı hedeflemektedir.

Bölgesel sürecin amacı, bölgedeki etmenlerin tamamını harekete geçirmek ve Forum’a bölgeden özel katkılar için dağıtıcı bir rol üstlenmektedir. Sorunların bölgeler arasında farklılık göstermesi göz önüne alınınca, bölgesel koordinatörler temalarını bölgesel içeriklere göre geliştirecektir ve Forum için bölge özellikli girdi sağlayacaklardır. Her bir bölge için, bütün sektörlerden çeşitli paydaşları ve çeşitli bölgeleri bir araya getiren özel bir takım organizasyonlar veya organizasyon grupları tarafından çalışmalar yapılacaktır.

Avrupa Su Ortaklığı Avrupa Bölgesel Koordinatörlüğü’ne bağlanmıştır.

Avrupa Bölgesel Süreci’nin ilk toplantısı, süreç kapsamındaki kilit konuları tanımlamak üzere 27 Şubat 2008 tarihinde Brüksel’de düzenlendi. Saygın tematik koordinatörlerin görüşmeleri sonucunda oluşturulan sekiz temanın listesi yan menüden indirilebilir.

 

Avrupa Bölgesel Süreci'nin Amaçları


1.
Forum temalarını bölgesel bir bakış açısından geliştirmek

Avrupa bölgesel sürecinin hedefi, 4.Dünya Su Forumu’nun bölgesel süreci üzerine inşa edilen;Avrupa’nın içinde bulunduğu durum, Avrupa’da karşılaşılan engeller, deneyimler ve en iyi deneme yolları üzerine açık bir bildiridir. Bu bilgilendirme, bir grup siyasi tavsiye ve kilit mesajlara yönelen Avrupa Bölgesel Dokümanında temsil edilecektir.

2. Avrupa coğrafyasını temsil etmek

”Avrupa Coğrafyası” Avrupa Konseyi tarafından uygun görülen bir terimdir. Avrupa Bölgesel Süreci, özellikle Doğu ve Güney bölgelerine yönelerek, tüm Avrupa’nın hesaba katılan tüm çözümlerini mümkün kılmak ve mücadelelerini kolaylaştırmak için var olan ağlardan, girişimlerden ve konferanslardan faydalanılmasını sağlayacaktır.

3. Avrupalı politikacıları Forum’a dahil etmek

Forum; üç aşamada gerçekleşecek olan ”İklim Değişikliği/Çeşitliliğini de içeren Küresel Değişiklikler için Su Yönetimi’ne Uyum Stratejileri Geliştirme” başlıklı tema için siyasi sonuçlar ortaya koymaya ve tartışmalar yapmaya odaklanmaktadır: Bakanlar, Parlamenterler ve Yerel İdareciler bu sürece dahil edilecektir. Bakanlar düzeyindeki çalışmalar, bir bakanlar gündemi ile sonuçlanacaktır. Avrupa Bölgesel Süreci, 2008 Kasım ayında Brüksel’de beşincisi düzenlenen,”Su konusunda Avrupa Siyasi Zirvesi” ile birlikte sürece önemli bir katkıda bulunmuştur.


Avrupa Bölgesel Sürecinin Sonuçları


Avrupa Bölgesel Dokümanı
:

Bu doküman Avrupa Bölgesel Süreci ile ilgili yapılan çalışmaları sunacaktır ve temaların her biri ile Avrupa’da karşılaşılan engeller, Avrupa siyaseti, tavsiyeler ve kilit mesajlar için yapılacak çalışmalar konusunda genel bir bakış açısı sağlayacaktır. Dokümanın yazımı konusunda katkılar beklenmektedir.

Taslaklar 15 Kasım 2008 tarihinden itibaren www.ewp.eu/erp09 adresinden edinilebilir. Eğer l.minelli@ewp.eu’ya katkıda bulunmak isterseniz, lütfen bizimle bağlantıya geçiniz.


Forum ve Avrupa Bölgesel Süreci:


Avrupa konulu bir oturum Forum’da yer alacak ve iş dünyasından, siyasetten, sivil toplum kuruluşlarından ve araştırma dünyasından üst düzey temsilcileri; Avrupa Bölgesel Süreci’ni n sonuçlarını tartışmak için bir araya getirecektir. Bu oturumun şekillenmesi konusundaki fikirlerinizi paylaşmak için lütfen bizimle bağlantıya geçin.


Forum’un tematik oturumlarının girdileri:

5.Dünya Su Forumu’nun tematik programı, her biri özel bir kilit soruya işaret eden 100 oturum içerecektir. Avrupa Siyasi Süreci temalar konusunda Avrupa bakış açısını ortaya koyan bu süreçten beslenecektir.


Önemli Günler

  • 15 Kasım- 5 Aralık 2008: Bölgesel Süreç Dökümanının ilk taslak metni üzerine yorumlar yapılacağı düşünülüyor
  • 3 Aralık 2008: "Avrupa için Su Vizyonu" Çalıştayı, Castellon, İspanya
  • 8-9 Ocak 2009: Kopenhag'da Çalıştay yapılacak
  • 26 Ocak 2009: "Avrupa İçin Su Vizyonu" Çalıştayı, Viyana, Avusturya
  • 4-5 Şubat 2009: Brüksel (Belçika) 'de Çalıştay yapılacak 

 

 

     

Bölgesel Çalışmalar

Afrika

Güney-Kuzey Amerika

Asya-Pasifik

Avrupa

Türkiye içi/çevresi: Türkiye - Ürdün- Saraybosna - Üsküp - Bişkek