Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Regional Process - Africa  Afrique  Afrika 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Afrika
Bölgesel Çalışmalar- Amerika
Bölgesel Çalışmalar- Asya Pasifik
Bölgesel Çalışmalar - Avrupa
Bölgesel Çalışmalar
Regional Process - MENA/Arab Countries
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Bölgesel Süreç > Afrika
 

Bölgesel Çalışmalar - Afrika

Önceki Forumlar, Afrika Bölgesi’nin su sorunları konusunda farkındalık yaratılmasını, politik iradenin arttırılmasını, bölgesel işbirliğinin harekete geçirilmesini ve küresel ortaklığın geliştirilmesini sağlamıştır.

Hazırlık toplantıları başarılı bir Forum için en önemli gereksinimdir. Buna ek olarak, bu toplantılardan çıkan sonuçlar  bundan sonraki yıllarda da su konusunda yapılacak çalışmaları etkileyecektir. AMCOW, Dünya Su Konseyi ve 5.Dünya Su Forumu Sekretaryası, Afrika Bölgesinin koordinatörlüğünü üstlenmesi ve bölgeyi mümkün olduğu kadar sürece dahil etmesi için Afrika Kalkınma Bankası’na (AfDB) teklif götürmüştür. Banka bu teklifi kabul ederek Afrika’nın başarılı bir şekilde Forum’a katılımının sağlanması için hazırlık sürecinin başlatılmasına öncülük etmiştir.

Afrika Bölgesel Hazırlık Sürecinin amacı, Forum’a Afrika’nın katkılarını ulaştırabilecek katalizör görevindeki aktörleri bir araya getirmektir. Böylece bu aktörler; kendi bölgelerinin konulara ve alınacak önemli kararlarlara ilişkin değişik bakış açılarını sunabilir ve politik yönden harekete geçerek politik sürece de katkıda bulunabilirler.

Afrika Bölgesel Hazırlık Süreci, Tunus’un başkenti Tunus’ta 26-28 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen 1.Afrika Su Haftası kapsamında başlatılmıştır. Haziran 2008’de gerçekleştirilen Bakanlar  toplantısı ve Temmuz 2008’deki koordinatörler toplantısı da Afrika Bölgesel Sürecinin içinde yer almaktadır. Ayrıca Tunus’ta Aralık 2008’de ve Ocak 2009’da yapılacak  iki hazırlık toplantısına ek olarak Birinci Bölgesel Yönetim ve Koordinasyon Toplantısı (6. BM Su-Afrika toplantısıyla beraber organize edilecek) da Ekim’de Addis Ababa’da yapılacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için Afrika Bölge Liderleriyle irtibat kurabilirsiniz:
Mr Rakatobe, AfDB / Mr Woudeneh, AfDB.

 

 

 

     

Bölgesel Çalışmalar

Afrika

Güney-Kuzey Amerika

Asya-Pasifik

Avrupa

Türkiye içi/çevresi: Türkiye - Ürdün- Saraybosna - Üsküp - Bişkek

Afrika Bölgesel Çalışma Dökümanları

1. Afrika Su Haftası Raporu (PDF)