Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Key Issue: Energy  Key Issue: Energy  Ana Konu: Enerji 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
Greening Hall of Fame
CO2 Compensation Honour Roll
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Yeşil Forum İnsiyatifi
 

Konu Odağı: Enerji

 

Genel Açıklama

Hazırlık sürecinde ve Forum haftasında enerji kullanımı, en temeli ulaşım, ısıtma/soğutma, ekipman ve makineler olmak üzere birçok gereksinimden ileri gelmektedir.

Yeşil Forum İnisiyatifi bu enerji kullanımlarının tamamını inceleyerek enerji kullanımını azaltıcı ve CO2emisyonlarını sınırlandırıcı yöntemler geliştirmeye çalışmaktadır.

Hazırlık Süreci

Ulaşım

5. Dünya Su Forumu hazırlıkları doğrultusunda Sekretarya personeli hazırlık süreci ve diğer toplantılar boyunca Türkiye içi ve dışında çeşitli seyahatlerde bulunmaktadır. Türkiye içinde kara, demir ve hava yolunu kullanan çalışanlar ülke dışı seyahatlerde hava yolunu kullanmak durumunda kalmaktadır.

Uçak yolculukları izlenerek CO2 emisyonları kaydedilecek ve emisyonlarla mücadele konusunda bir plan oluşturulacaktır.

Isıtma/Soğutma, Aydınlatma

Toplantı Mekanları: Kasım 2007, Şubat 2008 ve Mart 2008’deki hazırlık toplantıları program ve politik süreçler için İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Yeşil Forum İnisiyatifi bu toplantılar sırasında faaliyetlerine başlamamış olduğundan, toplantı mekanlarında kullanılan ısıtma/soğutma teknikleri konusunda rapor verememektedir. Ancak her toplantı mekanında kompakt flüoresan aydınlatma unsurlarının yoğun olarak kullanıldığı söylenebilir. Düşük trafiğin bulunduğu alanlarda da hareket detektör cihazı kullanılmıştır.

İstanbul, Küçük Çamlıca’daki Sekretarya ofislerinin açılabilir pencereleri ve her ofiste kişiye özel hava ısıtıcı / soğutucu birimleri bulunmaktadır. Burada görev yapan personel, klima kullanımını minimum düzeyde tutabilmek için pencereleri açık tutmaya öncelik vermeleri konusunda desteklenmektedir. Büyük pencereler, gün boyunca bina içlerini fazlasıyla aydınlattığı için kompakt flüoresan lambaların gündüz kullanımına gerek kalmamaktadır.  

Ekipman ve Makineler

Sekretarya Ofisleri: Sekretarya Ofislerindeki fotokopi makineleri EnergyStar uyumludur. Kullanımda olan dört adet Hewlett-Packard lazer yazıcı da EnergyStar uyumludur.

Forum Haftası

Ulaşım

Otobüs ve Motorlar: Forum haftası boyunca katılımcılar şehir içinde Forum mekanı olan Sütlüce Kültür Merkezi ve diğer noktalar arasında dolaşacaklardır. Mekana erişimi kolaylaştırmak için Forum katılımcılarının kalacağı otellere düzenli seferler yapacak olan yaklaşık 90 doğalgazlı otobüs kullanılacak ve bu otobüsler katılımcıları Forum mekanına götürecek motorlu teknelerin bulunduğu iskelelere ulaştıracaktır. Bu sistem, İstanbul’un zaten yoğun olan trafiğinin daha da yoğunlaşmasına engel olacaktır.

Toplu ulaşım kartları: Katılımcılara kayıt paketlerinde, İstanbul toplu ulaşım sistemi dahilinde kullanabilecekleri bir kart verilecektir.

Forum mekanına otobüs ile ulaşım, ana yoldan ayrılan bir kavşakla kolaylaştırılmıştır. Park alanı sınırlı olduğu için forum etkinliklerine erişim için katılımcılar motorlu teknelere ve toplu taşıma araçlarına yönlendirileceklerdir.

İstanbul’a ulaşım: Kayıtlı katılımcılar ödeme yaptıktan sonra kayıtlarını teyit edecek bir eposta alacaklardır. Bu eposta, katılımcıları CO2 emisyonlarını azaltacak şekilde faaliyet gösteren firmaları kullanarak seyahat etmeleri yönünde destekleyici nitelikte olacaktır. İlgili 3 web sitesinin linki de verilmiştir.

Sütlüce Kültür Merkezi'nde Isıtma/Soğutma ve Aydınlatma

Forum mekanındaki bir gezide ısıtma/soğutma ve aydınlatma sistemi ile ilgili aşağıdaki bilgiler elde edilmiştir:

 • Bina Otomasyon Sistemleri (BAS), diğer adıyla “akıllı bina” sistemleri entegre edilmektedir. BAS sistemi bina ısısını belli bir aralıkta sabitlemektedir ve bina birimlerindeki doluluk durumuna göre aydınlatma sağlamakta, aynı zamanda sistem performansı ve araçlardaki arızaları takip etmekte ve bina mühendislik personeline eposta ve/veya metin bildiriler göndermektedir.  BAS sistemi ile enerji ve bakım maliyetleri, BAS’la kontrol edilmeyen bir binaya göre oldukça düşük seviyelere çekilebilmektedir.

 • Bu sistemde doluluk oranına bağlı olarak gereken ısıtma ve soğutma oranının “akıllı” bir şekilde ölçülmesiyle, boş alanların sensörlerle tespit edilerek bilgisayar sistemine bildirilmesiyle enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bina aydınlatması da doluluk durumu ve gün ışığı düzeyine bağlı olarak otomatik bir şekilde ayarlanmaktadır.  

 • Giriş koridorlarında gün ışığından yoğun olarak faydalanılmaktadır. Burada doğal gün ışığı ile makul seviyede ısıyı içeri alan yansıtıcı izolasyon kaplama camlar kullanılmıştır.  Bu camlar aynı zamanda soğutma için gereken enerjiyi de azaltmaktadır.

 • Giriş koridorlarında ve ana koridorlarda ışıklandırma düzeyi belli bir seviyede tutulmaya çalışılmıştır. Gün ışığı güçlü olduğunda yapay aydınlatma unsurları otomatik olarak kapanmaktadır.

 • Yapay ışık kaynaklarında kompakt flüoresan T5 tercih edilmiştir.  Bu aydınlatma unsurlarında elektronik balastlar bulunmaktadır ve gerektiğinde ışık parlaklığını azaltabilmektedir.

 • Trafiğin yoğun olmadığı alanlarda hareketler izlenmektedir.

 • Ana girişin toplantı alanlarından ayrılması için cam mekanlar kullanılmıştır ve bölmeler arasında hava kontrolü sağlanmaktadır.

 • Toplantı odalarının pencereleri enerji tasarrufu için çift camlıdır ve serin aylarda doğal havalandırma için açılabilmektedir.

 • Binadaki ısınan “atık” hava binanın altındaki park kısmına iletilmekte ve bu alanın ısıtılmasında kullanılmaktadır.

 • Isıtmada aynı zamanda doğalgaz kullanılmaktadır.

 • Her zaman ısıtılması gereken ısıtıcıların aksine burada daha küçük ısıtıcılar kullanılmakta ve bu şekilde ihtiyaca bağlı olarak ısıtma yapılarak enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Isıtma, doğalgaz ve elektrik sistemi ile gerçekleştirilmektedir.

Ekipman ve Makineler

 • Mutfak ve ofis ekipmanları düşük enerji (uygun noktalarda A veya A+,) sınıfındandır.

 

 

 

 

     

Dökümanlar

Forum Çevre Politikası

Green Forum Initiative Overview

Report on the Forum Venue

Ana konular

Enerji

Su

Atıklar

Kimyasallar