Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Regional Process - Asia Pacific  Processus Régional Asie-Pacifique  Bölgesel Çalışmalar- Asya Pasifik 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Afrika
Bölgesel Çalışmalar- Amerika
Bölgesel Çalışmalar- Asya Pasifik
Bölgesel Çalışmalar - Avrupa
Bölgesel Çalışmalar
Regional Process - MENA/Arab Countries
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Bölgesel Süreç > Bölgesel Çalışmalar- Asya Pasifik
 

Bölgesel Çalışmalar - Asya Pasifik

Asya-Pasifik Bölgesi beş alt bölgeye bölünmüştür. (Orta Asya, Kuzeydoğu Asya, Okyanusya ve Pasifik, Güney Asya ve Güneydoğu Asya) ve hazırlık süreci de alt bölge tabanlı yürütülecektir.

Alt bölge yaklaşımı aşağıdakileri içermektedir:   

  1. E-mail listesi ve 5.Dünya Su Forumu websitesi’ndeki Sanal Buluşma Alanı yoluyla iletişim sağlanması;
  2. Alt bölgelerin toplantıları  ve 
  3. Bölgesel toplantıların sentezlenmesi.

Alt bölge koordinatörlerinden, 2008 Aralık ayında Tokyo’da düzenlenecek bölgesel birleşme toplantısına katılmaları istenmiştir.

Bu koordinatörler kendi bölgesel raporları için zaman çizelgesi hazırladılar ve fuarda bir Japon pavyonu açmayı plandılar. Asya-pasifik paydaşları konular üzerine yapılan çalışmalarda iyi bir şekilde temsil edilmektedirler. Ayrıca hazırlık süreci toplantılarına dahil edilmek üzere bölgesel tavsiyeler de sunmaktadırlar.

Daha ayrıntılı bilgi için Asya-pasifik Bölge Lideriyle irtibat kurabilirsiniz:
Taeko Yokota, Asia Pacific Water Forum

ASYA-PASİFİK BÖLGESEL SÜRECİ BAŞLANGIÇ TOPLANTISI:

5.Dünya Su Forumu kapsamındaki Asya-Pasifik Bölgesel Süreci Hazırlık Toplantıları’nın ilki 27 Haziran 2008 Cuma günü 9.00–12.00 saatleri arasında Singapur Uluslararası Su Haftası ’nda yapıldı. Bu etkinlik için Asya-Pasifik Su Forumu, 5.Dünya Su Forumu Sekretaryası ve Dünya Su Konseyi ortaklık kurdu. Katılımcılar bölgesel girdilerin 5.Dünya Su Forumu tema ve konularına nasıl eşgüdüm sağlayacağını ve beş alt bölgenin hazırlık toplantılarını belirlediler.

 

4.Dünya Su Forumu’nda duyurulduğu gibi, ”Su Güvenliği: Liderlik ve Sorumluluk” başlıklı 1.Asya-Pasifik Su Zirvesi Beppu City,Japonya’da 3-4 Aralık 2007 tarihlerinde düzenlendi. Ayrıca içeriği ve düzenlenme tarzı, yazılı bir belge ve ”Beppu’dan mesaj” olarak sonuçlanacak etkinlikler ile birlikte dünyanın farklı bölgelerinde zirveleri düzenlemek için model teşkil etmektedir. Dünya Su Konseyi ve 5.Dünya Su Forumu Sekretaryası fuarda bir stand kurdu ve 5.Forumla birlikte Forumun Asya-Pasifik Bölgesel Süreci’ni de tanıtmak için herkese açık bir etkinlik düzenledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

Bölgesel Çalışmalar

Afrika

Güney-Kuzey Amerika

Asya-Pasifik

Avrupa

Türkiye içi/çevresi: Türkiye - Ürdün- Saraybosna - Üsküp - Bişkek