Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Key Issue: Water  Key Issue: Water  Konu Odağı: Su 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
Greening Hall of Fame
CO2 Compensation Honour Roll
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Yeşil Forum İnsiyatifi
 

Konu Odağı: Su

 

Genel Açıklama

Konferanslarda su kullanımı temel olarak içme suyu, sanitasyon ve yıkama noktasında ortaya çıkmaktadır. Su yollarının kirlilikten korunması için uygun atık su yönetimi önemli bir noktadır.

Hazırlık Süreci

Daha önceden belirtildiği üzere hazırlık toplantıları, Yeşil Forum İnisiyatifi'nin başlamasından önce İstanbul’da gerçekleştirilmiştir ve bu nedenle bu konuda sınırlı veri bulunmaktadır.

Ancak Cevahir Otel’de gerçekleştirilen Şubat 2008 toplantılarında musluklarda kızılötesi sensörler bulunan lavabolar ve ikili sifon sistemleri kullanılmıştır. Katılımcılara plastik şişe yerine sürahilerde su ikram edilmiş, bu da içme suyu israfını ve plastik atık oluşumunu önemli ölçüde etkilemiştir.

Forum Haftası - Sütlüce Kültür Merkezi

İçme Suyu: Binada kullanılan ve en yüksek saflık düzeyinde olması gereken su belediye su sisteminden temin edilmiştir ve ters osmoz ile UV arıtma ve aktive karbon filtreleri ile arıtılmıştır. Bu arıtma yöntemi yemek hazırlanan alanlarda şişe su ihtiyacını önlemiştir. Diğer kullanım alanlarında su, bu kapsamlı arıtma sürecine tabi tutulmamıştır.

Sanitasyon: Tuvaletlerde su tasarrufu sağlayan sifon sistemi 3l / 6l kullanılmaktadır ve musluk başlarında kızılötesi detektörler bulunmaktadır.

Yemek hazırlama alanları: Yağ ızgaraları ile kızartma/pişirme yağlarının şehir su şebekesine karışması engellenmektedir.

Sulama: Manzaralı ve açık alanlarda sulama için fıskiyeler uygun yerlere yerleştirilmiştir ve bu alanların en iyi şekilde sulanmasını sağlayacak zaman ölçerleri de kurulmuştur.

 

 

     

Dökümanlar

Forum Çevre Politikası

Green Forum Initiative Overview

Report on the Forum venue

Ana konular

Enerji

Su

Atıklar

Kimyasallar