Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  News 2007  News 2007  Haberler 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Bülten: Su Köprüsü
Yayınlar ve Raporlar
Haberler
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Kütüphane  > Haberler > Haberler
 

Haberler 2007

 Siyasi Süreç Beyin Fırtınası Oturumu

Dünya Su Konseyi,  Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve 5. Forum Sekreteryası ile ortaklaşa olarak Marsilya’daki genel merkezinde 5. Dünya Su Forumu Siyasi Süreci için bir beyin fırtınası gerçekleştirmiştir. İki gün süren bu toplantının amacı yerel yönetimlerden, parlamentolardan ve ulusal hükümet üyelerinden temsilcileri bir araya getirerek Forum’un Siyasi Süreciyle ilgili konuların gelişimini ve tematik yaklaşımını ve formatını katılımcı bir çerçevede tartışmaktı. Çalıştay, organizatörlerin bu tür bir politik diyalog yoluyla hem teknik hem de sosyal boyutlar oluşturabilecek ve siyasi yönü daha fazla öne çıkan yeni bir su vizyonu oluşturabilme isteğini yansıtmaktadır. Dünyanın beş farklı bölgesini temsil eden katılımcılar, sonuçları gelecek yılın başında gerçekleştirilmesi planlanan bir Odak Grubuna sunulacak üç kritik mesele üzerindeki görüşlerini bildirmeye davet edildiler. Oldukça verimli geçen ve birçok bakış açısının farklı deneyimlerle yansıtıldığı tartışmalar, Siyasi Sürecin nasıl sürdürülmesi ve dünya genelinde 5. Forum aracılığıyla politik taahhütlerin yenilikçi bir yaklaşımla nasıl uygulanması gerektiğine dair bir dizi tavsiye kararıyla sonuçlandırılmıştır. 


 Birinci Tematik ve Bölgesel Koordinatörler Toplantısı

Kısa süre önce İstanbul’da gerçekleştirilen 2 günlük toplantının amacı ana tema ve konu başlıklarını açıklamak, hazırlık sürecini belirginleştirmek ve 5. Forum’da bütün paydaşların aktif katılımı için fikirler aramaktı. Katılımcılardan yuvarlak masa toplantılarıyla altı Forum temasını aktif bir şekilde tartışmaları istendi ve katlımcılar paydaşlar arasındaki yapıcı etkileşimi artırmak için ne tür mekanizma ve süreçler kullanılabileceğine dair görüşlerini ifade etme şansı buldular. Toplantı sonunda tematik ve bölgesel koordinatörlerin diğer ilgililere ulaşarak onları tematik hazırlık sürecine, özellikle de 7-8 Şubat 2008 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek toplantıya dahil etmeleri için sağlam bir zemin oluşturulmuştur. 

 

 

3. UYK ve Komite Toplantıları

5. Forum Uluslararası Yönlendirme Komitesinin 3. toplantısı 6 Kasım’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Florya Tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Organizasyon komitelerinin her biri (Program, Siyasi Süreç ve İletişim)  bir önceki Pazar günü gerçekleştirilen toplantılarının sonuçlarını sunmuşlardır. Sunulan yenilikler arasında editörlük komitesinin kurulması, gelecek yılın başından itibaren bir Forum bülteni çıkarılması, Forum kayıt ücretleri ve türlerinin belirlenmesi, su yönetimi konusunda müzakere edilen bir Bakanlar Gündeminin gelişimi bulunmaktadır. Ayrıca bölgesel süreçlere kılavuzluk etmek ve bu süreçleri her komitede koordine etmek üzere UYK üyeleri arasından M. Bzioui, B. Braga, S. Algan ve D. Altınbilek seçilmişlerdir. Forumu daha kapsamlı bir şekilde tanıtmak için önerilen “Forum Elçileri” fikri de memnuniyetle karşılanmıştır. UYK Toplantısında aynı zamanda Forum’un çevre dostu olmasını sağlayacak “Forumu Yeşillendirme” konusu da forum sırasındaki atıkların azaltılması ve karbon emisyonuna karşı ortaklık gibi çalışmalar çerçevesinde görüşülmüştür.  Bir sonraki UYK toplantısı 9 Şubat'ta İstanbul’da gerçekleştirilecektir.

 

 

Asya-Pasifik Su Zirvesinde Açık Etkinlik

“5. Dünya Su Forumu ve Asya-Pasifik Bölgesi” adlı açık etkinlik, 4 Aralık’ta Japonya’nın Beppu kentinde yapılacak 1. Asya-Pasifik Su Zirvesi sırasında gerçekleştirilecektir. Önceki dört forumun birikimleri üzerine hazırlanan ve halka açık olan bu etkinlik, “Su İçin Farklılıkların Birleştirilmesi” genel temasıyla Mart 2009’da İstanbul’da gerçekleştirilecek 5. Dünya Su Forumunun hazırlık sürecini tanıtacaktır. Hazırlık sürecinde tanımlanan ana coğrafi bölgelerden biri olan Asya-Pasifik bölgesinin özellikle Zirve sonuçlarını Forum’un politika odaklı faaliyetleriyle nasıl entegre edilebileceği konusuna özel önem verilmektedir. Etkinliğe katılanlar bölgeden Forum’a etkili ve yenilikçi katkılar konusunda soru sorma ve fikir yürütme fırsatı yakalayacaklardır. 5. Forum temsilcileri de etkinliğin gerçekleştirileceği mekandaki stantta yerlerini alacak, Forum’la ilgili soruları yanıtlayacak ve 5. Forum’un Birinci Duyurusunu dağıtacaklardır.

 


5. Dünya Su Forumu’nun 1. Duyurusu Yayınlandı

 

23 Ağustos 2007

5. Dünya Su Forumu’nun 1. Duyurusu, Stockholm Dünya Su Haftası Yan Etkinliği sırasında 14 Ağustos Pazartesi günü yayınlandı. 5. Forum’un tematik, bölgesel ve politik süreçlerinin, katılımcıların sorularının cevaplandığı ve gelen önerilerin değerlendirildiği etkileşimli bir oturumla yapılan tanıtımına yaklaşık 150 kişi katıldı.
1. Duyuruya  pdf olarak  veya metin (word)olarak  ulaşabilirsiniz.

2007 Dünya Su Haftasında 5. Dünya Su Forumu'na Yan Etkinlik

31 Temmuz 2007

Yer/tarih: 13 Ağustos 2007, Pazartesi – 12:15-13:15
Oda no. 307 Folkets Hus
Stockholm, İsveç

Stockholm/Marsilya/İstanbul:
Dünya Su Konseyi, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve 5. Dünya Su Forumu Sekretaryası sizi bu yılki Stockholm Dünya Su Haftası sırasında gerçekleştirilecek olan Yan Etkinliğe davet etmekten gurur duymaktadır. Bundan önceki dört başarılı forumun getirdiği tecrübe ile oluşturulan bu etkinlik, 2009 yılında İstanbul’da “Su için Farklılıkların Birleştirilmesi” temasıyla 5. defa gerçekleştirilecek olan Dünya Su Forumu'nun hazırlıklarıyla ilgili yeniliklerin öne çıkarılmasını hedefliyor. Bu yıl Mart ayında İstanbul’da gerçekleştirilen başlangıç toplantısı sırasında ortaya konan önerilerin takibi ve Foruma hazırlık aşamalarının rapor edileceği bu etkinlikte aynı zamanda paydaşların hazırlık sürecine nasıl dahil edilebileceği ve su konusunun emniyete alındığı bir dünya için yapılması gerekenlerin tartışıldığı bir ortam oluşturulacaktır. Katılımcılar soru ve yorumlarla oturumda aktif olarak yer alabileceklerdir. Etkinlik sırasında kumanya ikramı yapılacaktır.

Bu yılki Su Haftasının konusu “Su konusunda İlerleme ve Geleceğe Dair Beklentiler: Değişen Dünyada Sürdürülebilirlik Arayışı”dır. Yaklaşık 130 ülkeden 2400 gibi rekor bir sayıda katılımcının yer alacağı etkinlikte 12–18 Ağustos tarihleri arasında, Stockholm Şehir Konferans Merkezinde çok çeşitli konularda görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirilecektir. Genel Kurul, panel görüşmeleri, sosyal etkinlikler, tesis turları ve ödül törenleri programı zengin kılacaktır. İş dünyası, siyaset, su yönetimi, bilim, hükümetler arası kurumlar, sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları ve BM organlarından katılımın olacağı hafta boyunca 140’tan fazla kurum Stockholm Dünya Su Haftasında temsil edilecek.

UYK Üyeleri İstanbul’da toplandı

28 Mayıs 2007

5. Forum'un Uluslararası Yönlendirme Kurulunun (UYK) açılış toplantısı Prof. Veysel EROĞLU ve Sayın Loic FOUCHON tarafından 19-20 Mayıs tarihlerinde düzenlendi. Uluslararası Yönlendirme Kurulu üyelerine ek olarak, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden, Türk Dışişleri Bakanlığından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Su Konseyinden temsilciler iki yıl sonraki 5. Forum'un organizasyonuyla ilişkili konuları tartışmak için toplandılar. Detaylı bilgi

Mesaj iletme: İletişimciler su vesilesi ile bir araya geliyor

20 Mart 2007

İstanbul’da 5. Dünya Su Forumu (19-20 Mart) başlangıç toplantısı sırasında lider su örgütlerinden ve enstitülerinden su iletişimcileri, suyun geleceğini iletişimler kapsamında tartışmak için bir araya geldiler. Başlangıç toplantısı, iletişim profesyonelleri için her biri diğerinin çalışmasını, önceliklerini ve stratejilerini öğrendiği mükemmel bir fırsat sağladı. Bu fırsat, 2009 Forum mesajı “Farklılıkları Bir Araya Getirme” doğrultusunda 5. Dünya Su Forumu için açık mesajlar oluşturmak amacıyla müşterek plan oluşturdu.

Tartışmalar sırasında, su forumunun sosyal yardım potansiyelini yükseltmek amacıyla birçok ilginç fikirler ve girişimlerle sonuçlandı. Çeşitli iletişim profesyonelleri arasında somut işbirliğini başlatma, hedef dinleyicilere stratejik tarzla su mesajlarını iletilmesi amacıyla güçlü bir şekilde desteklendi. Su İletişimleri Çalışma Grubu, çeşitli organizasyonların iletişim çabalarını tekrarlamak yerine, bu mevcut çabaları güçlendirmek amacıyla kuruldu. Türk basılı ve görsel medya temas noktaları ile ev sahibi ülkenin iletişim odak noktası da meydana getirildi. Su İletişimleri Çalışma Grubuna katılmak isterseniz lütfen Melanie Giard ile temasa geçin.
 

İstanbul’da 4. Forum'dan 5. Forum'a köprü olan Başlangıç Toplantısı

20 Mart 2007


İki gün süren fikir alışverişi toplantıları, çalıştaylar ve çeşitli oturumlar sonucunda 5. Dünya Su Forumu'nun şekillenmesi için önemli göstergeleri sağlayan Başlangıç toplantısı 20 Mart 2007 tarihinde sona erdi.

Başlangıç toplantısının başarılı olduğunu ve orada başlayan 2 yıllık hazırlık süreci için sağlam bir zemin meydana getirildiğini şimdiden ifade edebiliriz.

Bundan sonraki adım, önerilen fikirlerin uygulanması için gerekli çeşitli süreçleri incelemek ve tematik öncelikleri meydana getirmektir. Önemli uluslararası olayların gündemi de, her bir önemli olayı 5. Dünya Su Forumu'na bağlantı kurarak oluşturulmalıdır.

Başlangıç toplantısı, her bir bölgeden katılımcıların bölgesel seviyede önemli konuları Forum'a getirme yollarını tartışmak için bir araya geldiği, bölgesel unsurlar üzerine yuvarlak masa toplantılarını da içerdi.

Ayrıca toplantılar, bütün süreç boyunca Meksikalı meslektaşların katılımıyla 4. Forum'dan 5. Forum'a bağlamanın önemini vurguladı. Bu toplantıların sonuçları derlenecek ve yakında sunulacaktır.

 

3. Dünya Su Kalkınma Raporu 2009 yılı Mart ayında İstanbul’da 5. Dünya Su Forumu'nda sunulacak

8 Mart 2007

UNESCO Genel Direktörü Koichiro Matsuura ve İtalya Çevre Bakanı Alfonso Pecoraro Scanio Birleşmiş Milletler Dünya Su Değerlendirme Programının 3. evresinin uygulaması için 7.5 milyon Euro İtalya’nın ödenek sağlayacağı ve sekreterliğin Perugia’ya (İtalya) taşınacağı konusunda anlaşma imzaladılar. Anlaşma bilhassa Sekreterliğin yerleşeceği binayı sağlayan Umbria Bölgesi yönetimi tarafından yürütülecek. Sonrasında İstanbul, Mart 2009’da 5. Dünya Su Forumu'nda Sayın Matsuura tarafından sunulacak 3. Dünya Su Gelişimi Raporunun hazırlanmasına başlamak için Program sekreterliği birkaç ay tamamen yoğun faaliyette olacak.

 

5. Dünya Su Forumu Başlangıç toplantısı 19-20 Mart 2007 tarihinde İstanbul'da yapılacak

2009 Mart ayında İstanbul’da Beşinci Dünya Su Forumunda yapılacak tartışma ve önerilerle ilişkili olarak Forum için yeni bir muhteviyat hazırlanması maksadıyla 19-20 Mart 2007 tarihinde İstanbul’da 2 yıllık hazırlık süreci başlangıç toplantısıyla yola çıkılmaktadır.

Çok sayıda Kurum ve Bakanlıkları da kapsayan her kesimden katılımcıların etkileşimi ile Forumun en başlangıcında iyi bir işbirliğinin teşekkülü gaye edinilmektedir. Söz konusu işbirliği ile konuların daha hassas seçilmesi, daha yapıcı bir Forum düzeni ve daha fazla yeniliğin sağlanması öngörülmektedir.

Detaylı Bilgi