Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Turkish Prize  Prix de Turquie  Başbakanlık Ödülü 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Başbakanlık Ödülü
Kyoto Ödülü
Kral II. Hassan Ödülü
Compromiso Mexico
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Ödüller > Başbakanlık Ödülü
 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Su Ödülü

Ödülün amacı ve konusu

5.Dünya Su Forumu'na evsahipliği yapan Türkiye, toplumun suyla ilgili konulara karşı duyarlılık ve bilincini artıracak kişileri bir ödül ile onurlandırmayı hedeflemiştir. Bu farkındalığı ve bilinci yaratacak araçların en başında da medya gelmektedir.

Bu doğrultuda 16-22 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirecek olan 5. Dünya Su Forumu'nda medya mensuplarına yönelik bir ödül olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Su Ödülü'nün verilmesine karar verilmiştir.

İlk defa 5. Dünya Su Forumu'nda verilecek olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Su Ödülü, biri yerli biri de yabancı olmak üzere iki basın mensubuna ulusal ve uluslararası medyada yayınlanmış olan haber çalışmalarından ötürü verilecektir. Başvuruda bulunan adaylar arasından, uluslararası su uzmanları ve gazetecilerden oluşacak seçkin bir jüri tarafından yapılacak elemeler sonucu, ödülü kazanacak biri yerli biri yabancı iki aday ödülün sahibi olacaktır.

Ödülün miktarı

Ödülün toplam tutarı 40 000 Euro'dur. Bu ödül, biri yerli biri yabancı olmak üzere iki basın mensubuna, ulusal ve uluslararası basında yayınlanmış haber çalışmaları arasından yapılacak seçim sonucunda verilecektir. Ödüle değer görülecek her bir basın mensubu, 20 000 Euro değerindeki ödülün sahibi olacaktır. Ödül çekinin yanısıra bir adet hatıra şilti ve sertifika da verilecektir.

5. Dünya Su Forumu ile ilişki

Ödülün genel konusu, aynı zamanda 5. Dünya Su Forumu'nun ana teması olarak belirlenen 'Farklılıkların Suda Yakınlaşması'dır. (Bridging Divides for Water) Bu tema, doğu ve batıyı, kuzey ve güneyi, zengin ve fakiri, gelişmiş ülke ve gelişmekte olan ülke arasındaki farklılıkları yakınlaştırma anlamını taşımaktadır.

Ayrıca farklılıklar arasında biraraya gelinmesini ve kaynakların daha iyi yönetilmesini de tasvir etmektedir. Adaylar, çalışmalarını bu ana tema ile ilişkilendireceklerdir.

Aday olabilecek çalışmaların tanımı

Ulusal ve uluslararası basında, haber çalışması yayınlanmış her basın mensubu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Su Ödülü'ne aday olabilir.

Aday çalışmaları değerlendirme kriterleri

Çalışmalar değerlendirilirken bazı kriterler göz önünde bulundurulacaktır. Adayların özellikle dikkat etmesi gerekenler:

a) Haberin içerik yönünden orijinalliği, tatmin ediciliği ve kalitesi
b) Haberin, toplum üzerinde su bilincinin artırılmasına katkıda bulunması
c) Haberin açıklayıcı bir yazı ile 5.Dünya Su Forumu'nun ana teması ile ilişkilendirilmesi.

Başvuruda istenen belgeler

  1. Adayın haber çalışması
  2. Doldurulmuş başvuru formu
  3. Haber çalışmasının (yaklaşık 400 kelime) 5.Dünya Su Forumu ana teması 'Farklılıkların Suda Yakınlaşması'yla nasıl ilişkilendirildiğini anlatan bir yazı
  4. Özgeçmiş


Sanal Buluşma Alanı (VMS) üzerinden son başvuru tarihi 28 Şubat 2009'dur.

İletişim Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Su Ödülü Sekreterliği

Tel:  + 90 216 325 49 92/ dahili:412

E-mail: TRPM Water Prize Secretariat