Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  Hotel Greening Project  Hotel Greening Project  Yeşil Oteller Projesi 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
Greening Hall of Fame
CO2 Compensation Honour Roll
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa  > Yeşil Forum İnsiyatifi
 

Yeşil Oteller Projesi

Çevre konusunu yerel gündemde tutabilmek ve genişletmek amacıyla Istanbul’daki Otellerin ele alındığı bir “Yeşil Oteller Projesi” tasarlanmaktadır. Bu proje, Bureau Veritas ve Turistik Otelciler Işletmeciler ve Yatırımcılar Birliğinin işbirliği ile ortaya çıkacaktır.

Projenin ilk aşamasında bilgilendirici toplantılar düzenlenecektir. Hotel sahibi ya da işletmecilerinin katılacağı bu toplantılarda ‘yeşil otel’ konsepti ve  projenin yöntemi anlatılacaktır. İkinci aşamada ise otellere seminer verilerek denetim yöntemi ile ilgili bilgi ve bu denetimler yapılmadan önce otellerin bazı yeşillendirme kriterlerini yerine getirmeleri istenecektir. Denetim Bureau Veritas tarafından yapılacak ve enerji verimliliği, su tasarrufu, atık yönetimi vb. kriterlere bakılacaktır.

Projenin üçüncü aşamasında bu denetime katılan otellerin değerlendirilmesi yapılacaktır. Belli bir standartı geçmiş olan oteller Bureau Veritas ile Çevre Dostu Forum İnisiyatifi sertifikasını alacaklardır. Belirlenen kriterleri en iyi şekilde icra eden otellere “Çevreye Duyarlı Oteller Ödülü” 2009 Mart’ında Dünya Su Forumunda takdim edilecektir.

Daha ayrıntılı bilgi ilerleyen günlerde bu sayfada yayınlanacaktır.

Tanıtım Toplantıları

Sirkeci Konak Hotel, Laleli Mosaic Otel ve Taksim Elite World Otel’de 5.Dünya Su Forumu altında Yeşil Su İnsiyatifinin projesi olan ‘Yeşil Oteller Projesi’ tanıtım toplantıları gerçekleştirildi.

Toplantılar bir sonraki adım olan semineri tanıtım amacıyla, 5. Dünya Su Forumu hakkında bilgilendirmeye ve projenin içeriğine yönelik yapıldı. Yaklaşık 30 otelden seminere katılıcakların teyidi alındı. Seminer 15 Ocak 2009 tarihinde Taksim’de gerçekleştirilecek. Fotoğraflar için galeriye bakabilirsiniz.

Yeşil Otel Semineri

Grand Öztanik Otel’de yaklaşık 25 katılımcı ile gerçekleştirilen seminerde, otellere nasıl çevreye daha duyarlı işletmeler olabilecekleri konusunda bilgi verildi. Bureau Veritas seminerde bu bilgileri, uluslararası örnekler vererek pekiştirdi. Yapılacak olan denetlemede kullanılacak liste üzerinden gidilerek otellerin nasıl katılabilecekleri açıklandı. Four Seasons Oteli tarafından çevreye duyarlı örnek politikalarının sunumu yapıldı.

Bureau Veritas tarafından gerçekleştirilecek denetleme listelerinin ana başlıkları atık yönetimi, enerji ve su kullanımı ve iç hava kalitesi olarak belirlendi. Seminer sunumu ve denetleme listesini yükleyebilir ve fotoğraflar için galeriye bakabilirsiniz.

Yeşil Otel Denetlemeleri, 2 – 13 Şubat 2009

Katılımcı oteller, başvuru formlarını doldurarak, denetlemede yer almak istediklerini belirtip, Şubat ayının ilk iki haftasında Bureau Veritas’ dan denetleme isteminde bulundular. Çevre performansları ölçülecek olan oteller, sertifika ve ödül alma hakkına sahip olacaklar. Temel gereksinimleri karşılayan otellerin hepsi sertifika alacak, en yüksek puanı alan oteller ise ödül alacaklardır.

‘Yeşillenen Oteller Ödülü’ Töreni, 20 Mart 2009

‘Yeşillenen Oteller Ödülü’ otel yıldız kategorisinde en yüksek puanı alan otele verilecektir (5 yıldızlı oteller, 4 yıldızlı ve 3 yıldızlı oteller kategorileri). Ödül töreni 20 Mart 2009 saat 19:00’da Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 

 

     

Proje Ortakları

Fotoğraf Galerisi