Site Haritası | Sıkça Sorulan Sorular | Ortaklar ve Destekleyenler  News  News  Haberler 
   
   
Forum Hakkında
Tematik Süreç
Siyasi Süreç
Bölgesel Süreç
Temel Gruplar
Hazırlık Süreçleri
Forum Programı
Ödüller
Yeşil Forum İnsiyatifi
- Forum Evaluation
Basın Odası
Kütüphane
Lojistik Bilgiler
Sponsorlar
Haberler
6th World Water Forum
WWF5 Ana Sayfa > Haberler
 

Su Kütüphanesi

Mart 2009’da yapılan 5.Dünya Su Forumu sonrası Final raporu, Değerlendirme Raporu gibi basılı ürünler hazırladık. Bu eserleri basım, dağıtım ve web sitemiz yoluyla sizlerle paylaştık. Bütün bu verileri kullanarak katılımcılarımız için “Su Kütüphanesi” oluşturmaya karar verdik. Sizlerin kolay kullanımı için en iyi olanakları oluşturarak www.waterchannel.org ve www.sukanali.org sitelerini oluşturduk. Bu siteler içerisinde öncelikle forum haftasında yapılmış olan oturumların video kayıtlarını, daha sonrada bu oturumlara ait sunum, doküman ve resimleri paylaşacağız.

Sekretarya ekibimiz bilgilere kolay erişebilmeniz için tüm oturum videolarını analiz ederek arama kriterleri oluşturdu. Bu arama kriterleri sayesinde istediğiniz bilgiye hızlı ve çabuk bir şekilde ulaşabileceğiniz gibi yeni geliştirdiğimiz video yayınlama motoru sayesinde de videoları her türlü internet hızında, sanki bilgisayarınızdan izliyormuşsunuz gibi akıcı bir şekilde izleyebileceksiniz.

Sayın katılımcılarımız,  sizlerinde paylaşmak ve yayınlamak istediği buna benzer bilgileriniz ve kayıtlarınız varsa Su Kütüphanesine katkılarınızı bekliyoruz.

Saygılarımızla,

TÜBİTAK’ın da dahil olduğu bir EUREKA su kümesi (cluster)olan ACQUEAU’nın ikinci tanıtım toplantısı, 17 Mart 2010’da 5.Dünya Su Forumu Sekreteryası’nda gerçekleştirildi.

EUREKA, 1985’te Türkiye’nin de içinde bulunduğu 19 Avrupa ülkesi ve AB Komisyonu tarafından kurulmuştur. Zaman içerisinde EUREKA ağının etkisinin ve işlevselliğinin artmasıyla EUREKA programına üye olan ülkelerin sayısı artarak 38’e yükselmiştir.

EUREKA, pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik projelerin desteklendiği uluslararası Ar-Ge destek programıdır.

EUREKA, Avrupa ülkelerindeki endüstri ve araştırma kuruluşlarının dünya pazarlarındaki rekabet gücünü artıracak ileri teknolojilerin, ürünlerin ve hizmetlerin araştırılması ve geliştirilmesini, ülkeler arasında ortak projeler oluşturulmasını ve yürütülmesini teşvik etmek için kurulan uluslararası işbirliği platformudur. EUREKA altındaki kümeler (clusters) ise belirli teknoloji alanlarında çalışan firmalar için oluşturulan yapılanmalardır.

Türkiye’de EUREKA programının yürütülmesinden TÜBİTAK sorumludur. ACQUEAU kümesinin Türkiye’deki ilk tanıtım toplantısı 2009 Mart ayındaki 5.Dünya Su Forumu sırasında bir Yan Etkinlik tüm Forum katılımcılarına açık olarak gerçekleşmiş, akademi, özel sektör ve diğer kurumlardan gelen paydaşlara tanıtım yapılmıştı. TÜBİTAK’ın düzenlediği toplantıların ikincisi de 5.Dünya Su Forumu Sekreteryası ev sahipliğinde gerçekleşti. Özel sektöre yönelik bu toplantıda bir araya gelen ACQUEAU ve TÜBİTAK temsilcileri katılımcılara geçen bir sene içinde ACQUEAU kümesindeki gelişmeleri anlatmış ve olası işbirliği konularını görüşmüşlerdir.

EUREKA Projelerine Kimler Başvurabilir?

KOBİ’ler ve büyük firmalar Ortak Olarak, üniversiteler ve araştırma merkezleri de Hizmet Sağlayıcı Olarak başvuruda bulunabilirler.

Daha fazla bilgi için:

www.eureka.tubitak.gov.tr

www.acqueau.eu

5. Dünya Su Forumu’nun sonuçları 2009 Stockholm Dünya Su Haftası’nda düzenlenen yan etkinlikte tanıtıldı

Dünya Su Konseyi ve 5. Dünya Su Forumu Sekretaryası tarafından ortaklaşa düzenlenen “5. Dünya Su Forumu ve Ötesi” konulu yan etkinlikte, Forum’un ana sonuçları ile fikir birliği sağlanan başlıca konular katılımcılarla paylaşılmış ve Forum ertesinde yayınlanan Final Raporu, Değerlendirme Raporu, Küresel Su Çerçevesi Raporu (Global Water Framework) ve yılsonundan önce yayınlanacak olan Sentez Raporu’nun içeriği hakkında özet bilgi veren “Glimpses from the Synthesis Report” başlıklı doküman tanıtılmıştır.

 

Dünya Su Konseyi’nden Dr. Jerome Delli-Priscoli’nin moderatörlüğünü yaptığı panel oturumunda, Dünya Su Konseyi Genel Direktörü Ger Bergkamp ve 5. Dünya Su Forumu Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Ahmet Mete Saatçi, Forum’un başarılarından söz etmiş, aynı zamanda da kurumlar arası işbirliği ve bilgi paylaşımı konularında üstesinden gelinmesi gereken zorluklar olduğundan bahsetmişlerdir. Prof. Saatçi, ““İstanbul’dan önce ve sonra” sözümüzü yerine getirmiş olduğumuz için mutluyuz” diyerek, 5. Dünya Su Forumu’nun katılımcı sayısı, paydaşların katılımı, geniş kapsamlı politik destek ve diğer ilkler ile Dünya Su Forumu tarihinde bir dönüm noktası olduğunu söylemiştir.  Prof. Saatçi tüm tematik ve bölgesel oturumların video kayıtlarının Forum’un web sitesinde yayınlanması için çaba gösterileceğini de sözlerine eklemiştir. 5. Dünya Su Forumu Sekretaryası çalışanları Ayşen Nergiz ve Özgür Bozçağa, Forum ertesinde yayınlanan Final Raporu, Değerlendirme Raporu ve yakın zamanda yayınlanacak olan Sentez Raporunu kısaca tanıtmışlardır. UNESCO-IHP’den Dr. András Szöllösi-Nagy ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Sayın Simla Özkaya, Forum’un politik süreci ve Küresel Su Çerçevesi Raporu (Global Water Framework) hakkında genel bilgi vermişlerdir. Devlet Su İşleri Genel Müdürü Sayın Haydar Koçaker, Forum’un bölgesel süreci hakkında bir konuşma yapmış ve Türkiye Su Forumu’nun kurulması ve periyodik olarak her iki senede bir İstanbul’da yapılması planlanan ve ilki 2011 yılında gerçekleştirilecek olan İstanbul Su Forumu’nun organize edilmesi için çalışmaların devam ettiğini duyurmuştur. Forum’un tematik süreci 5. Dünya Su Forumu Sekretaryası’ndan Dr. İpek Erzi tarafından değerlendirmiştir. Dr. Erzi aynı zamanda tüm tematik ve bölgesel oturumların video kayıtlarının Forum Sekretaryası çalışanları tarafından Forum haftasını takip eden aylarda dinlenerek analiz edildiğinin altını çizmiştir. Dr. Erzi bu analizin sonunda Forum’da gerçekleşen tartışmalar konusunda tamamen farklı bir perspektifin ortaya çıktığını ve bunun da yakın zamanda yayınlanacak olan Sentez Raporu’nda görülebileceğini sözlerine eklemiştir. Son konuşmacı olarak Marsilya Belediye Başkanı Yardımcısı Sayın Martine Vassal, 5. Dünya Su Forumunun başarısından dolayı Türkiye’yi kutlamış ve 2012 yılında bir sonraki Dünya Su Forumuna ev sahipliği yapacak olmaktan duydukları heyecanı dile getirmiştir.

 

Yan etkinlik, katılımcıların panelistlere soru ve yapıcı eleştiri yönelttiği bir soru-cevap oturumu ile sona ermiştir. 

5. Dünya Su Forumu Sekretaryası’nın Dünya Su Konseyi ile ortak olarak düzenlediği stantta da Forum ertesinde yayınlanan raporlar dağıtılmış, gelen sorular cevaplanmış ve diğer katılımcı kişi ve kurumlarla iletişime geçilmiştir. Forum standı Forum Sekretaryası’ndan İdil Yılmaz tarafından idare edilmiştir.  

5. Dünya Su Forumu Sekretaryası bir kez daha Marsilya’ya gelecek Forum’un organizasyonu konusunda başarılar diler. 

 

5. Dünya Su Forumu ertesinde yayınlanan raporlara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

 

Final Raporu

Değerlendirme Raporu (Evaluation Report)

Küresel Su Çerçevesi Raporu (Global Water Framework)

Glimpses from the Synthesis Report